Puck - atrakcje turystyczne blisko morza

Puck jest miastem o wyjątkowej historii i specyfice. Na mapie letnich miejscowości stanowi spokojną, zaciszną przystań, pięknie usytuowaną nad brzegiem Zatoki Puckiej. Natomiast w historii Polski miasto zapisało się jako miejsce symbolicznych Zaślubin Polski z Morzem w 1920 r. oraz jako kolebka Morskiego Dywizjonu Lotniczego.
A co jest w nim takiego, że jest tak wyjątkowy? Poniżej krótkie zestawienie najciekawszych i najbardziej charakterystycznych dla miasta miejsc.


Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła to średniowieczna budowla z przełomu XII i XIII w.

Wieża fary majestatycznie wznosi się ponad miastem, tworząc wspaniały, piękny i  łatwo rozpoznawalny obraz Pucka.

W tym miejscu należy od razu przywołać ważny i kluczowy dla miasta stary rynek z gmachem ratusza miejskiego.

Od zawsze miejsce skupiało mieszkańców miasta, zwłaszcza podczas wydarzeń okolicznościowych, głównie kulturalnych i kościelnych. Malownicze kamienice okalające płytę rynku, brukowe uliczki, wspaniały ratusz tworzą okazałe centrum, serce miasta. Rewitalizacja rynku pozwoliła na wyeksponowanie niezwykłej urody tego miejsca, jeszcze bardziej zachęcając do zwiedzania i podziwiania wspaniałej architektury.

W poszukiwaniu chwili spokoju i wyciszenia najlepiej udać się do zielonych alejek Parku Nowowiejskiego, rozpościerającego się wzdłuż pasa nadmorskiego. Miejsce popularne wśród mieszkańców i turystów. Idealne na spacery, bieganie, czy po prostu na ustronny relaks z książką. Park stanowi wyśmienity punkt widokowy na wody Zatoki Puckiej i Półwysep Helski.

Jednym z bardziej urokliwych miejsc w mieście jest port rybacki.

Niezwykle malowniczy, kameralny i cichy. Miejsce z wyjątkowym klimatem. Ma w sobie coś nostalgicznego, co podkreślają przycumowane tam łódeczki. Warto tu przysiąść i podumać. Port pełni również ważną rolę dla wszystkich mieszkańców. To tutaj wieńczy się Morska Pielgrzymka Rybaków, organizowana corocznie w końcu czerwca. Jest to wielkie wydarzenie, bardzo majestatyczne, malownicze i silnie zakorzenione w historii i tradycji Pucka. Na wodach Zatoki odbywa się niesamowita msza święta, w której uczestniczą kutry rybackie z całego Półwyspu Helskiego, aby następnie zawinąć do puckiego portu. Warto tak zaplanować swój urlop w Pucku, aby móc na własne oczy zobaczyć to niesamowite wydarzenie.

Nowoczesnym i bardzo współczesnym odpowiednikiem puckiego portu rybackiego jest port jachtowy.

Miejsce pięknie położone, niezwykle dynamiczne, z infrastrukturą na najwyższym poziomie. Port całorocznie gości całe rzesze amatorów sportów wodnych. Tu także odbywają się prestiżowe zawody, nie tylko na poziomie ogólnokrajowym, ale także europejskim i światowym. Miejsce tętni energią i przygodą, sportową rywalizacją i pasją.

To tylko niektóre z wielu przykłady na wyjątkowość miasta. Zachęcamy do poznania i odkrycia jego tajemnic. Na pewno w poznaniu historii miasta pomocne będą ciekawe zbiory Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy  oraz nowo powstałego Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego

Puck potrafi uwieść i zaczarować. Mówi się często, że Puck to miejsce, do którego zawsze się wraca…

Puck jako zaciszna i spokojna miejscowość stanowi idealną bazę wypadową do dalszych poszukiwań i podróży. A w okolicach Pucka również wiele do zobaczenia. W szczególności:


Zamek Jan III Sobieski w Rzucewie

Pałacowo-parkowy obiekt robi wrażenie. Piękny gmach, wspaniałe wnętrza, wysoka jakość usług przyciągają gości i pozwalają organizować rozmaite wydarzenia okolicznościowe. Obiekt jest pięknie i malowniczo usytuowany, pośrodku parku, który stanowi popularne tło sesji zdjęciowych i miejsce przechadzek.


Półwysep Helski

Rozciągająca się przez blisko 35 km mierzeja przedziela Zatokę Pucką od otwartego Morza Bałtyckiego, tworząc jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych terenów na mapie Polski. Region skupiony głównie na turystyce i rekreacji.


Fokarium w Helu

Prawdziwa gratka dla miłośników zwierząt. Głównym zadaniem fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego jest ochrona fok szarych. Warto tu przyjechać z całą rodziną i zobaczyć zwierzęta w świetnej formie, zaopiekowane  i zdrowe. Zwłaszcza, że idea szczytna, bowiem środki z biletów umożliwiają utrzymanie infrastruktury ośrodka.


Nadmorski klif w Jastrzębiej Górze

Jest to najwyższy klif na wybrzeżu, mierzący 33 metry wysokości. Miejsce  stanowi wspaniały punkt widokowy, z obszerną panoramą na okolicę. Wzdłuż krawędzi jastrzębskiego klifu rozpościera się niebieski szlak turystyczny, zachęcający do wędrówek pieszych. Atrakcją jest również ciekawie położony nieopodal wąwóz tzw. Lisi Jar, ciągnący się przez 350 m.


Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie

Miejsce powstało w 2000 roku, aby upamiętnić znanych sportowców oraz ludzi związanych ze sportem. Corocznie odbywają się nowe edycje tego prestiżowego wyróżnienia i uroczyste inauguracje nowych gwiazd, których imiona i nazwiska zostają wyryte w płycie granitowej.


Osada słowiańska w Sławutowie

Wspaniale zrekonstruowana osada średniowieczna z przełomu IX-X w. przenosi przybyłych w zamierzchłe czasy. Poznać można jak wyglądała praca rzemieślnicza, jak wyglądały wnętrza chat i zwykła codzienność naszych przodków. Organizowane są tu żywe lekcje historii w formie warsztatów i zajęć edukacyjnych. Wspaniała przygoda dla najmłodszych, jak również dla dorosłych.


Groty Mechowskie

Położona we wsi Mechowo jaskinia o dużej osobliwości geologicznej. Od ponad 50 lat jest objęta pieczą jako pomnik przyrody nieożywionej. Częściowo udostępniona turystom. Znaczna część obiektu jest trudno dostępna ze względu na niskie sklepienie i złożoną, rozbudowaną konstrukcję wewnątrz.


Osada Łowców Fok w Rzucewie

Miejsce utworzone na obszarze wykopaliskowym w formie archeologicznego Parku Kulturowego. Miejsce nawiązuje do czasów późnego neolitu i pierwszych łowców fok w obrębie Zatoki Puckiej. Tamtejsza społeczność wytworzyła własną, specyficzną kulturę, którą przybliża zwiedzającym stała ekspozycja. Odkrywanie Rzucewa z epoki kamienia, dawnej kultury i rzemiosła to Wspaniała lekcja historii, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.


Muzeum Kocham Bałtyk w Swarzewie

Dla miłośników słynnych klocków Lego, dzieci i nie tylko. Do stworzenia ekspozycji „Morze Klocków” zużyto prawie milion klocków. Wspaniałe konstrukcje, imponujące budowle i obiekty, wprawią w euforię niejednego entuzjastę słynnego budulca. Niezwykłe atrakcje dla dzieci i młodzieży: zajęcia interaktywne, robotyka. Warto zobaczyć i przekonać się, że z klocków można wszystko!