Puck - atrakcje turystyczne blisko morza


Puck jest miastem o wyjątkowej historii i specyfice. Na mapie letnich miejscowości stanowi spokojną, zaciszną przystań, pięknie usytuowaną nad brzegiem Zatoki Puckiej. Natomiast w historii Polski miasto zapisało się jako miejsce symbolicznych Zaślubin Polski z Morzem w 1920 r. oraz jako kolebka Morskiego Dywizjonu Lotniczego.
W Pucku turyści znajdą wiele atrakcji, zadbane plaże, zabytkowy rynek, urocze molo oraz prawdziwie morski klimat.

A co jest w nim takiego wyjątkowego?
Poniżej przedstawimy Państwu krótkie zestawienie kilku wybranych najciekawszych, najbardziej charakterystycznych dla miasta miejsc.

Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła to średniowieczna budowla z przełomu XII i XIII w.


Wieża Fary majestatycznie wznosi się ponad miastem, tworząc wspaniały, piękny i  łatwo rozpoznawalny obraz Pucka. Świątynia stoi nad samym brzegiem Zatoki Puckiej. Jest charakterystyczną budowlą, dzięki czemu Puck jest rozpoznawany już z daleka. Podczas odpustu, 29 czerwca, odbywa się tradycyjna pielgrzymka łodziowa z portów na Mierzei Helskiej. Na wodach zatoki odbywa się nabożeństwo, będące wstępem do mszy odpustowej u stóp kościoła pod przewodnictwem biskupa. Wiernym z powiatu puckiego podczas uroczystości towarzyszą turyści.

W tym miejscu należy od razu przywołać ważny i kluczowy dla miasta Stary Rynek z gmachem ratusza miejskiego.


Od zawsze miejsce skupiało mieszkańców miasta i okolic oraz turystów, zwłaszcza podczas wydarzeń okolicznościowych, głównie kulturalnych i kościelnych. Malownicze kamienice okalające płytę rynku, brukowe uliczki, wspaniały ratusz tworzą okazałe centrum, serce miasta. Rewitalizacja rynku pozwoliła na wyeksponowanie niezwykłej urody tego miejsca, jeszcze bardziej zachęcając do zwiedzania i podziwiania wspaniałej architektury.

W poszukiwaniu chwili spokoju i wyciszenia najlepiej udać się do zielonych alejek Parku Nowowiejskiego, rozpościerającego się wzdłuż pasa nadmorskiego. Miejsce popularne wśród mieszkańców i turystów. Idealne na spacery, bieganie, czy po prostu na ustronny relaks z książką. Park stanowi wyśmienity punkt widokowy na wody Zatoki Puckiej i Półwysep Helski.

Jednym z bardziej urokliwych miejsc w mieście jest port rybacki.


Niezwykle malowniczy, kameralny i cichy. Miejsce z wyjątkowym klimatem. Ma w sobie coś nostalgicznego, co podkreślają przycumowane tam łódeczki. Warto tu przysiąść i podumać. Port pełni również ważną rolę dla wszystkich mieszkańców. To tutaj wieńczy się Morska Pielgrzymka Rybaków, organizowana corocznie w końcu czerwca. Jest to wielkie wydarzenie, bardzo majestatyczne, malownicze i silnie zakorzenione w historii i tradycji Pucka. Na wodach Zatoki odbywa się niesamowita msza święta, w której uczestniczą kutry rybackie z całego Półwyspu Helskiego, aby następnie zawinąć do puckiego portu. Warto tak zaplanować swój urlop w Pucku, aby móc na własne oczy zobaczyć to niesamowite wydarzenie.

Nowoczesnym i bardzo współczesnym odpowiednikiem puckiego portu rybackiego jest port jachtowy.


Miejsce pięknie położone, niezwykle dynamiczne, z infrastrukturą na najwyższym poziomie. Port całorocznie gości całe rzesze amatorów sportów wodnych. Tu także odbywają się prestiżowe zawody, nie tylko na poziomie ogólnokrajowym, ale także europejskim i światowym. Miejsce tętni energią i przygodą, sportową rywalizacją i pasją.

Punkt widokowy - Magiczne molo


To cudowne miejsce, gdzie turyści chętnie wybierają się na spacery.
Puckie molo jest bardzo szerokie, całe drewniane ze specjalnie wykonanymi podestami na ławeczki.
Na molo można wejść albo z deptaka, albo z parku miejskiego. Uroku dodają również żaglówki i motorówki, które zacumowane stoją w porcie w pobliżu mola. Można tu nie tylko odpocząć, ale i też coś zjeść, ponieważ znajduje się tu restauracja w całości wykonana z drewna, okrągła z przeszklonymi ścianami, zbudowana na wzór kapitańskiej kajuty.

Szanowni Państwo, to tylko niektóre z wielu, przykłady przedstawiające wyjątkowość miasta. Zachęcamy do poznania i odkrycia jego tajemnic. Na pewno w poznaniu historii miasta pomocne będą ciekawe zbiory Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy  oraz nowo powstałego Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego.

Puck potrafi uwieść i zaczarować. Mówi się, że Puck to miejsce, do którego poprostu się wraca…

Puck jako zaciszna i spokojna miejscowość stanowi idealną bazę wypadową do dalszych poszukiwań i podróży. A w okolicach Pucka również wiele do zobaczenia, w szczególności:

ZAMEK JAN III SOBIESKI W RZUCEWIE


Pałacowo-parkowy obiekt robi wrażenie. Piękny gmach, wspaniałe wnętrza, wysoka jakość usług przyciągają gości i pozwalają organizować rozmaite wydarzenia okolicznościowe. Obiekt jest pięknie i malowniczo usytuowany, pośrodku parku, który stanowi popularne tło sesji zdjęciowych i miejsce przechadzek.

PÓŁWYSEP HELSKI


Rozciągająca się przez blisko 35 km mierzeja przedziela Zatokę Pucką od otwartego Morza Bałtyckiego, tworząc jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych terenów na mapie Polski. Region skupiony głównie na turystyce i rekreacji.

FOKARIUM W HELU


Prawdziwa gratka dla miłośników zwierząt. Głównym zadaniem fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego jest ochrona fok szarych. Warto tu przyjechać z całą rodziną i zobaczyć zwierzęta w świetnej formie, zaopiekowane  i zdrowe. Zwłaszcza, że idea szczytna, bowiem środki z biletów umożliwiają utrzymanie infrastruktury ośrodka.

NADMORSKI KLIF W JASTRZĘBIEJ GÓRZE


Jest to najwyższy klif na wybrzeżu, mierzący 33 metry wysokości. Miejsce  stanowi wspaniały punkt widokowy, z obszerną panoramą na okolicę. Wzdłuż krawędzi jastrzębskiego klifu rozpościera się niebieski szlak turystyczny, zachęcający do wędrówek pieszych. Atrakcją jest również ciekawie położony nieopodal wąwóz tzw. Lisi Jar, ciągnący się przez 350 m.

ALEJA GWIAZD SPORTU WE WŁADYSŁAWOWIE


Miejsce powstało w 2000 roku, aby upamiętnić znanych sportowców oraz ludzi związanych ze sportem. Corocznie odbywają się nowe edycje tego prestiżowego wyróżnienia i uroczyste inauguracje nowych gwiazd, których imiona i nazwiska zostają wyryte w płycie granitowej.

OSADA SŁOWIAŃSKA W SŁAWUTOWIE


Wspaniale zrekonstruowana osada średniowieczna z przełomu IX-X w. przenosi przybyłych w zamierzchłe czasy. Poznać można jak wyglądała praca rzemieślnicza, jak wyglądały wnętrza chat i zwykła codzienność naszych przodków. Organizowane są tu żywe lekcje historii w formie warsztatów i zajęć edukacyjnych. Wspaniała przygoda dla najmłodszych, jak również dla dorosłych.

GROTY MECHOWSKIE


Położona we wsi Mechowo jaskinia o dużej osobliwości geologicznej. Od ponad 50 lat jest objęta pieczą jako pomnik przyrody nieożywionej. Częściowo udostępniona turystom. Znaczna część obiektu jest trudno dostępna ze względu na niskie sklepienie i złożoną, rozbudowaną konstrukcję wewnątrz.

OSADA ŁOWCÓW FOK W RZUCEWIE


Miejsce utworzone na obszarze wykopaliskowym w formie archeologicznego Parku Kulturowego. Miejsce nawiązuje do czasów późnego neolitu i pierwszych łowców fok w obrębie Zatoki Puckiej. Tamtejsza społeczność wytworzyła własną, specyficzną kulturę, którą przybliża zwiedzającym stała ekspozycja. Odkrywanie Rzucewa z epoki kamienia, dawnej kultury i rzemiosła to Wspaniała lekcja historii, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

MUZEUM KOCHAM BAŁTYK W SWARZEWIE


Dla miłośników słynnych klocków Lego, dzieci i nie tylko. Do stworzenia ekspozycji „Morze Klocków” zużyto prawie milion klocków. Wspaniałe konstrukcje, imponujące budowle i obiekty, wprawią w euforię niejednego entuzjastę słynnego budulca. Niezwykłe atrakcje dla dzieci i młodzieży: zajęcia interaktywne, robotyka. Warto zobaczyć i przekonać się, że z klocków można wszystko!

PARK EWOLUCJI SŁAWOTÓWKO


Historia życia Ziemi zaczyna się kilka milionów lat wstecz. Zobaczycie jak ewolucja eksperymentowała na różne sposoby. Poznacie dzieje powstania naszej planety oraz prehistorycznych mieszkańców mórz, oceanów i lądu. To doskonałe miejsce edukacji połączone z rekreacją dla całej rodziny. Wizyta w parku jurajskim będzie niezapomnianą przygodą i przyjemną lekcją historii.

Willa Nowa Zatoka
Męczenników Piaśnicy 5
84-100 Puck
nowazatoka@tlen.pl
© Willa Nowa Zatoka. Wszystkie prawa zastrzeżone. 2024.
Top
homefacebook
Instagram
Facebook